Статті

Доктор Філіп Фрідман. Знищення львівських євреїв

Опис винищення львівських євреїв, який ми подаємо в цій брошурі, частково ґрунтується на особистому досвіді автора, а частково на звітах, матеріалах меморандумів, усних розповідях і записаних свідченнях свідків цих події, а також про літературу на цю тему, видану у вигляді книг, брошур або статей. Весь матеріал був нами критично досліджений і досліджений, що, однак, не виключає можливості помилок через майже повну відсутність джерел даних, а також автентичних офіційних документів. Архів Єврейської ради у Львові так і не було знайдено, і дуже малоймовірно, що його коли-небудь знайдуть. Німецькі офіційні документи були вилучені німцями або, можливо, знищені під час їхньої евакуації зі Львова.

Матеріали, що містяться в небагатьох офіційних звітах, що залишилися, дуже скупі. Матеріали, опубліковані у львівській пресі під час німецької окупації, будь то польською («Gazeta Lwowska»), німецькою («Lemberger Zeitung») чи українською («Львівські Бісті»), були не тільки мізерними, але й брехливими та фальсифікованими.

Лише після того, як Львів було звільнено переможною Червоною армією, Радянська слідча комісія провела розслідування, яке підняло завісу та показало огиду та жах гітлерівського режиму, особливо жахливе знищення євреїв.

Доповіді та матеріали, зібрані Радянською Надзвичайною Слідчою Комісією, і опублікований Слідчою Комісією Звіт є надзвичайно цінним матеріалом для дослідження історії цього похмурого періоду. Архів Центральної єврейської історичної комісії в Польщі (низка протоколів, свідчення свідків та щоденники) також містить багато цінних матеріалів на цю тему.

Крім того, невелика кількість свідків трагедії львівських євреїв, яким пощастило вирватися з рук німців, залишила свої свідчення в різних слідчих і наукових організаціях за кордоном. Деякі з них навіть були зроблені в літературній формі та опубліковані (наприклад, свідчення Фолкмана, оброблені Стівеном Шенде, під назвою «Обіцянка, яку Гітлер дотримав», Лондон, 1945). Ми усвідомлюємо, що не всі звіти та публікації, особливо ті, що опубліковані за кордоном, нам відомі, і що багато з них напевно містять деталі, що доповнюють дані та факти, наведені нами в цій брошурі. Ми також усвідомлюємо, що включена бібліографія, зважаючи на сьогоднішній стан справ, міститиме серйозні пропуски.

Незважаючи на це, ми вважаємо, що не варто чекати з цією темою до тих часів, коли – можливо, через багато років – кількість джерел для повного, науково точного опису Львівської трагедії збільшиться. Актуальність питання вимагає від нас повного висвітлення львівських епізодів сьогодні. Набагато вищі міркування вимагають від нас діяти, незважаючи на відсутність наукової точності. Масштабність злочинів вимагає від нас розповісти історію зараз. Совість людства вимагає, щоб вирок був винесений зараз, тоді як винуватці цих злочинів стоять перед судом вільних людей світу. Необхідність покінчити з фашизмом, коли деякі з джерел цього лиха все ще діють і не шкодують ідеологічної зброї в боротьбі проти цього смертоносного ворога людства, вимагає від нас розповісти цю історію зараз.

З такими думками подаємо до рук читача цей документ-звинувачення.

Знищення львівських євреїв

У день, коли німецька армія увійшла до Львова, його єврейське населення становило від 130 000 до 150 000 осіб. З більшою точністю визначити число неможливо. За даними перепису населення від 9 грудня 1931 року єврейське населення налічувало 99 595 осіб. До 1939 року це число, швидше за все, зросло на десять-двадцять тисяч. Під час польсько-німецької війни 1939 року багато євреїв втекло від німецьких військ на схід. Значна частина їх прибула із Заходу й осіла у Львові. Після завершення бойових дій у 1939 році, внаслідок антиєврейських репресій з боку німців на окупованих польських землях, процес втечі євреїв на схід продовжився.

У Львові переважали жителі Кракова, Лодзі та Варшави. Восени 1939 року Львів був переповнений людьми, і загальне відчуття було, що його населення подвоїлося, тобто наблизилося до 700 000, у тому числі близько 180 000 євреїв. (Такі цифри наводить, наприклад, Стівен Шенде у своїй книзі «The Promise Hitler Kept», London, 1945, p. 124; однак джерела, якими він користувався, він не називає).

Влітку 1940 року радянська влада заслала частину єврейських біженців у глиб СРСР. Їхня кількість перевищує 10 тисяч. На початку радянсько-німецької війни частина львівських євреїв намагалася врятуватися від німців втечею на схід. Перш за все молоді комуністи та політичні діячі, які побоювалися репресій з боку німців, намагалися втекти до Радянського Союзу. З тих кількох тисяч, які втекли зі Львова, лише жменька досягла Росії. Крім того, кілька тисяч молодих єврейських чоловіків, мобілізованих до Червоної армії, залишили місто разом з армією і пішли на схід.

Таким чином, у Львові залишилося близько 130-150 тис. євреїв. Число 150 тис. підтверджується неофіційною оцінкою Єврейської ради Львова 28 серпня 1941 р. Проте ця цифра здається нам перебільшеною.

Останні російські війська покинули Львів у ніч на 28 червня, а перші німці увійшли до міста 29 червня близько 11 ранку (Шенде, с. 124). Одразу після вступу німці почали виконувати свою «історичну місію» щодо євреїв. У перші години німецької окупації по всьому місту були розклеєні плакати проти євреїв. На цих плакатах і в листівках, які роздавали на вулицях, євреїв представляли як відповідальних за початок війни, звинувачували в неймовірних злочинах і звинувачували у вбивстві кількох тисяч поляків і українців. Ці зерна ненависті майже відразу дали врожай. У перші дні німецької окупації, тобто з 30 червня по 3 липня, місто стало свідком видовища жорстоких і кривавих погромів. До німецьких вояків швидко приєдналися залишки суспільства, серед них українські націоналісти, а також так звана українська (допоміжна) поліція, яку спішно організували німці. Це почалося на вулицях з переслідування чоловіків-євреїв. Львівські євреї, охоплені панікою і страхом, переважно сиділи вдома. Більшість із них переховувалася у своїх квартирах, у різних сховищах, у підвалах і на горищах. Українська поліція та німці, незадоволені мізерним уловом на вулицях, почали прочісувати єврейські квартири в пошуках своїх жертв. Забирали чоловіків, а часом і цілі родини під приводом того, що потрібно очистити від трупів львівські тюрми. Таким чином було зібрано кілька тисяч євреїв і відправлено до в’язниць на Казимирівській (згодом Городоцькій) вулиці (так звана тюрма «Бригідка»), вулиці Лонцького (Стефана Бандери), вул. Замарстинівській і Яховича (16 Липня), весь час били та знущалися з боку натовпу. У в’язниці «Бригідка» кількатисячний натовп затримав євреїв у тюремному подвір’ї та безжально їх нападав. Стіни в'язниці навколо суду були вкриті кров'ю та мозковою речовиною, що сягала рівня першого поверху (свідчення та особистий досвід покійного львівського адвоката д-ра Ісидора Еліяша Ланя, який жив на вулиці Бернштейна, 1).

Такі ж жахливі сцени були і в інших в’язницях. Деякі з жертв були розстріляні. У результаті після двох днів забою вижила лише невелика частина спочатку вилучених. Їм дозволили повернутися додому. І все ж кілька тисяч загинуло під час жахливих тортур. Серед жертв цієї початкової бійні були д-р Єшескіль Левін, рабин прогресивного релігійного товариства у Львові та редактор тижневика «Opinia», а також Хендрік Гешелес, редактор газети «Chwila».

Після цього «бліц-погрому» львівські євреї не залишили спокою. Німецька стратегія боротьби з євреями полягала в тому, щоб знищити їх шляхом щоденних утисків і створити навколо них атмосферу постійної загрози. Німці бачили в євреях потенційного ворога свого «Нового порядку», і постійно атакували цього ворога №1. За їхньою теорією, німці намагалися налякати євреїв, щоб вони не могли займатися ні політикою, ні «економічним саботажем», ні так званою «Flusterpropaganda» (тобто передача небажаної інформації).

Третій Рейх повинен був постійно бути напоготові щодо єврейської небезпеки, постійно бути «в дії» проти євреїв. Замість застарілого поняття погромів німці ввели новий військово-стратегічний термін «акція». Саме слово показало енергію, а також військово-тактичні засоби та методи систематичного знищення євреїв.

Тоді, влітку 1941 року, сформувалася фашистсько-німецька політика щодо євреїв і німці стали на шлях повного знищення євреїв. Гітлер, Геббельс та інші у своїх промовах недвозначно обіцяли знищення євреїв. Особливо жорстокі дії були спрямовані проти євреїв, які проживали на відданих радянській владі територіях. Німці вважали цих євреїв насінням комунізму і негайно розпочали жорстоку кампанію їх знищення. У той час як деяких євреїв, які проживали на західних територіях, особливо молодих чоловіків, німці пощадили, щоб отримати максимальну вигоду від їхньої експлуатації у військовій промисловості, усіх євреїв, які жили у східних провінціях, підлягало знищенню. На Львівщині, як і на решті відібраних у совєтів територій,

Продовжуючи свою безупинну акцію, лише через два-три дні «блискавичних» погромів відбувся черговий виток «акцій». Близько 2 тис. євреїв затягнули до будинку № 59 на вулиці Пелчинського (згодом Вітовського), у будівлю суду, де знаходився штаб львівського гестапо. Там їх піддавали немислимим тортурам особливо садистського, спотвореного характеру.

Близько 1400 чоловіків, які пережили тортури, були вивезені вантажівками в ліс біля Білогорці і там страчені. Лише невелика група вижила і зуміла повернутися додому.

Крім безпосередніх жертв німців, такі ж чи більші втрати були завдані опосередковано, застосовуваними німцями деструктивними методами. Розкрадання єврейського майна, вигнання з помешкань, позбавлення всіх джерел заробітку, зниження рівня харчування нижче мінімальних потреб – усе це мало на меті продовження знищення та знищення євреїв. Багато євреїв втратили все своє майно внаслідок тих насильницьких вигнань, експропріації їхнього майна, виселення з попереднього місця проживання, що завадило їм заробляти на життя; інші в результаті варварських побоїв стали інвалідами, були понівечені і тому непрацездатні. У погромах тисячі сімей втратили годувальників. Працездатні змушені були працювати на німців за мізерну платню. Єврейське населення не могло робити покупки в державних чи комунальних крамницях, лише в спеціальних єврейських крамницях або спеціальних «хлібних крамницях», якими керувала Єврейська рада. Продуктове забезпечення для єврейського населення було зроблено до смішного маленьким, складаючи приблизно 10% німецьких пайків і 50% польських та українських пайків. Євреї могли отримувати 10 дкг хліба щодня (пізніше це було зменшено до 50 дкг на тиждень), 10 дкг цукру на місяць (це рідко вдавалося заповнити через нестачу), а іноді, в середньому раз на три місяці, вони могли отримувати півкілограма чорної солі, 20-40 дкг зіпсованого борошна («Judenmehr»), 20 дкг варення, півлітра оцту. Взимку 1941 року євреї отримували по 25 кг картоплі на людину. Зрозуміло, що при такому низькому харчуванні неможливо було вижити. Більшість єврейського населення не могла доповнити ці низькі стандарти харчування покупками на вільному ринку, оскільки 1) євреї не могли нічого купити на відкритому ринку. Спіймані гестапівцями на такому «злочині» зазвичай зникали безслідно, здебільшого їх знищували в підвалах гестапо. (Наприклад, д-р Барбашова була заарештована за спробу «нелегально» придбати в охоронця кілька кілограмів картоплі; вона загинула у в'язниці гестапо); 2) Більшість єврейського населення на той час не мала ані достатньої кількості грошей, ані цінностей, щоб мати можливість торгувати з продавцями продовольством. швидше за все їх знищили в підвалах гестапо. (Наприклад, д-р Барбашова була заарештована за спробу «нелегально» придбати в охоронця кілька кілограмів картоплі; вона загинула у в'язниці гестапо); 2) Більшість єврейського населення на той час не мала ані достатньої кількості грошей, ані цінностей, щоб мати можливість торгувати з продавцями продовольством. швидше за все їх знищили в підвалах гестапо. (Наприклад, д-р Барбашова була заарештована за спробу «нелегально» придбати в охоронця кілька кілограмів картоплі; вона загинула у в'язниці гестапо); 2) Більшість єврейського населення на той час не мала ані достатньої кількості грошей, ані цінностей, щоб мати можливість торгувати з продавцями продовольством.

Єврейське населення, яке ставало все більш бідним і голодним, не маючи теплого одягу і часто переїжджаючи з місця на місце посеред зими, було вразливим до хвороб. На вулицях було повно безпритульних і осиротілих єврейських дітей, які втратили своїх опікунів під час «акцій». Голі й босі, голодні й занедбані, вони намагалися вижити самі – жебракуванням, дрібною торгівлею, крадіжками. Трупи дітей і дорослих, померлих від голоду, виснаження і холоду, перестали бути рідкісним явищем на єврейських вулицях Львова. Суспільство та окремі люди в цих умовах мало могли б допомогти чи втішити. У Львові самопоміч єврейської громади, яка була філією JSH у Кракові і керована д-ром Лейбом Ландау та д-ром Максом Шафом, мала надто малі засоби та ресурси, щоб запропонувати справжню допомогу у разі дефіциту продуктів.

Німці хотіли вичавити максимальну кількість єврейського майна та робочої сили до їх повного знищення. Новий облік єврейської робочої сили було проведено в березні 1942 року. Близько 50 000 євреїв-чоловіків і близько 20 000 жінок були забезпечені новими перев'язочними матеріалами з великою літерою «А» і порядковим номером. З цього часу тільки нумеровані раби могли вільно пересуватися вулицями і не піддаватися облавам і переслідуванням. Незважаючи на це, настрій львівських євреїв був оптимістичним.

Вони думали, що оскільки німці отримали таку величезну кількість людських ресурсів, вони не будуть їх знищувати, оскільки вони були основою для значної частини промисловості та транспорту у Львові. Тепер на львівських євреїв чекали довгі місяці важкої, безкоштовної або погано оплачуваної рабської праці, що супроводжувалася знущаннями, убивством, небезпекою каліцтва та смерті; однак вони вірили, що все це можна пережити, сподіваючись на час, коли держави Осі зазнають поразки і настане звільнення.

У липні німці вимагали ще одну контрибуцію (це була вже третя; друга — навесні 1942 р.). Збір цієї контрибуції йшов з великими труднощами. Серед зубожілих, дезорієнтованих львівських євреїв було важко знайти потрібні суми. Оптимісти все ще сподівалися, що виконання внеску захистить їх від лиха. Але не сталося. На початку серпня громаду сколихнула тривожна новина. Єврейський відділ Департаменту праці було закрито, а справи відділу передано безпосередньо СС. Попередній керівник ліквідованого відділу, німець на прізвище Вебер, довірився представнику Єврейської ради: «Відтепер єврейські справи більше не розглядатимуться з економічної точки зору, лише з політичної».

Це був досить явний натяк, який викликав важку депресію серед представників єврейської громади.

Тим часом нові «роботодавці» євреїв, СС, почали контролювати єврейську працю. Усі заклади, де працювали євреї, були оточені військами СС. Єврейським робітникам наказали з’явитися до комісії СС, яка на ходу оцінювала, чи вони здатні працювати. Тих, хто вважався непрацездатним, відокремлювали і відправляли: жінок відправляли на «шмельц» (наприклад, смерть, за їхньою термінологією), а чоловіків — у табори. Решта тих, хто пережив ці смертоносні «екзамени», отримали нові штампи СС на своїх дозволах на роботу. Деяким економічно менш важливим фірмам взагалі не дозволялося отримувати нові марки (наприклад, працівникам Єврейської ради та деяким приватним компаніям).

Далі утверджувався принцип суспільного відокремлення, поділ населення на більш-менш привілейовані класи, категорії дозволених і засуджених до смерті.

Приблизно з цього часу німці витрачали багато зусиль на приховування своїх злочинів. Для цього вони створили «Бригаду смерті», яка складалася з кількох сотень євреїв. Ця бригада під пильним наглядом німецького відділу спеціальної служби (Sonderdienst) Nr. 1005, вів розкопки та спалювання трупів, а також очищення від усіх залишків слідів німецьких злочинів. Під час остаточної ліквідації табору, 20 листопада 1943 року, «бригада смерті» почала бунт. Лише небагатьом сміливцям вдалося втекти, решта загинула.

Після знищення решти єврейських в'язнів табір не було ліквідовано. У ньому залишилося кілька сотень поляків, українців та «фольксдойче». У травні 1944 року в таборі все ще залишалася невелика група з приблизно 40 євреїв. Більшість із них були захоплені в «аріанській зоні» міста, і їм дозволили жити. Працювали кравцями, електриками, у пральні, садівниками. Під час великого повітряного нападу радянської авіації (квітень 1944 р.) і викликаної ним паніки 15 євреїв втекли з табору. Решту перевезли, а табір евакуювали на захід, а в той час ще деякі втекли, в передмістя Добромиля і Ґжибова.

Після бунту «бригад смерті» німці продовжували спалювати трупи в Лисиничському лісі. Так тривало до січня 1944 р. Незважаючи на ці заходи, німцям не вдалося повністю замести сліди. Нині викриваються криваві результати їхніх жахливих злочинів. Розслідування та історичні дослідження починають проливати світло на їхню жорстокість, за яку людство вимагатиме заслуженого покарання винуватців багатьох трагедій і нещасть.

Список вбитих німцями у Львові єврейських представників

Загибель львівських євреїв – це не просто жахливий акт фізичного знищення 130-150 тисяч людей, але водночас це один із багатьох ударів гітлерівських варварів у серце людської цивілізації. Їхнє прагнення з метою винищення людей завдало, крім матеріальної та моральної шкоди, ще й шкоди всій людській цивілізації. Багато з тих, чиї імена належать історії людства, були серед жертв знищення німцями єврейської громади Львова. У наші «часи зневаги», коли адвокат «бельзького монстра», англієць майор Вінвуд, мав сміливість заявити на процесі в Люнебурзі, що «в німецьких таборах міститься піна різних гетто Центральної Європи», нехай цей список єврейських представників культури, літератури, науки та майстерності,

Ось список вбитих німцями у Львові єврейських представників ремесел і науки:

Вчені: видатний правознавець європейської слави Моріс Аллерханд, математики – проф. Шим. Ауербах, доцент Штернбах, антрополог д-р С. Чортковер, германісти – проф. Герман Штернбах. д-р Ізидор Берман, Спает, класичні філологи – проф. Маріанна Ауербах, д-р Акоб Гендель, Шульбаумовна; психологи – д-р Леопольд Блауштайн, д-р Ігіель, філософ проф. д-р Стівен Руднянскі; полоністи – д-р Вільгельм Барбаш і Влодзімеж Ямпольський; фізики та математики – доцент Фукс, доцент Гріффель, доценти Інституту юдаїки у Варшаві д-р Ізраель Остерсетцер і д-р Мойсей Голігер; історики – д-р Якуб Шалль, магістр Фелікс Гафнер, Ізахар Мадфес, єврейський філолог д-р Якоб Вітлер (помер від голоду), сходознавець д-р Леон Гутман, історик літератури Оз’яш Тіллеман, бібліотекар Єгуда Кон, колекціонер д-р. Максиміліан Гольдштейн; викладачі – д-р Izachar Reiss, дир. Абрахам Рот, Sens Taubes, Siwek, д-р Цецилія Клафтенова.

Юристи та юристи: д-р Лейб Ландау, д-р Генрік Ландсберг, д-р Ансельм Лютвак, д-р Леон Хотінгер, д-р Макс Шафф, д-р М. Азер, д-р Е. Шежер та ін.

Відомі лікарі та практикуючі лікарі: д-р Адольф Бек, д-р Аллерханд, стоматолог, професор ветеринарії Гізельт, д-р Руфф, хірург, проф. д-р Райсс – оптик, бактеріолог доцент Флек, д-р Сіон’ – офтальмолог. , д-р Вільнер, д-р Шнайдер, д-р Адольф Розмарін та багато-багато інших.

Єврейські письменники та спеціалісти з івриту: Давид Кенігсберг (перекладач «Пана Тадеуша» на іврит), Янкель Шудріх, Грун, Сані Фрідман, Ізраель Вайнлос, Дебора Фогель-Баренблютова, Даніель Ір, С. І. Імбер (помер в Озерній), Альтер Кахме (помер під час втечі зі Львова, убитий у передмісті Тернополя німецькими та українськими поліцаями), Мойзеш Фельд, Зигмунт Шорр.

Польські письменники та критики: Маурицій Маурицій Шимель, д-р Генрик, Балк (самогубство), Александр Дан, Галина Горська, Людвік Рот, д-р Дрезднер.

Журналісти та колумністи: Szulim Rettich, Bencijon Ginsberg, Szalom Spiegel, (директор ITA у Львові), Z. . Райх, Генрик Гешелес, Абрахам Братт, Нафталі Гауснер, д-р Адольф Круман, д-р Морус Собель, д-р Генрика Фромович-Штіллерова, сенатори Якуб Бодек і Давід Шрайбер тощо.

У сфері мистецтва та театру: диригенти – Якоб Мунд, Марцелі Горовіц, Альфред Стадлер. Музиканти – Леонід Стрікс, Леон Зак, Евард Штайнбергер, Леон Ебер, Йозеф Герман, Гільдебранд, Брейєр. Професори консерваторії – видатний піаніст Леопольд Мюнцер, Марек Бауер, Артур Гермелін, оперний співак Феллер. Художники – Леон Ерб і Фріц Кляйнман. Рабини – доктор Єческіель Левін. Ізраель Лейб Вольфсберг, Мойзеш Ельханам Альтер, Натан Лейтер, Шмельке Рапапорт, Самуель Рапапорт, доктор Кальман Хамейдес.